Wesele zero waste

Nadszedł ten moment. Na naszym blogu poruszyliśmy już tyle tematów dotyczących organizacji nowoczesnego wesela, ale zorientowaliśmy się, że brakuje nam jeszcze tekstu poświęconego zagadnieniu, które jest nam szczególnie bliskie. Ekologia, niemarnowanie żywności, czy wody, wykorzystywanie trwalszych elementów dekoracji, to kwestie, z którymi utożsamialiśmy się od samego początku istnienia Ruchenki. I nie bez przyczyny jest to dostrzegane.  Czy wiecie, że Folwark Ruchenka figuruje na Mapie Zero Waste? Jesteśmy jedynym ślubnym miejscem w Polsce, które nie korzysta z plastiku podczas wesel. U nas nie zobaczysz na stołach napojów w butelkach plastikowych, (które też wyglądają nieestetycznie), ani żadnych jednorazowych, plastikowych sztućców. Dlatego zachęcamy do zajrzenia na www.mapazerowaste.pl! A my wracamy do dalszych inspiracji na blogu i zabieramy Was do przewodnika organizacji dobrego wesela w duchu zero waste! Dbajmy wspólnie o planetę, nawet (a może przede wszystkim) podczas wszelkich przyjęć okolicznościowych w tym wesel plenerowych! Jak zorganizować udane wesele zero waste w Folwarku Ruchenka? Wyjaśniamy krok po kroku!

Folwark Ruchenka – miejsce przyjazne środowisku

ph. Bajkowe Śluby

Zacznijmy od tego, że na terenie Ruchenki dbamy o ekologię cały czas, nie tylko podczas waszych przyjęć weselnych. Dbałość o ekologiczne rozwiązania towarzyszyła nam od początku działalności. Wypoczywając na terenie naszego Folwarku dbasz o planetę. Jeśli zatem chcecie zaoferować gościom waszego przyjęcia weselnego noclegi, chociażby w naszych polnych domkach, to możecie poinformować ich, że:

 • wasi goście nie muszą zabierać ze sobą plastikowych butelek z wodą. Zadbaliśmy o to, by woda w kranie na naszym terenie była uzdatniana i gotowa do spożycia;
 • kosmetyki, które udostępniamy gościom we wszystkich łazienkach są w pojemnikach wielokrotnego użytku;
 • na całym terenie Folwarku Ruchenki są pojemniki na właściwą segregację odpadów.

Czy wasi goście mogą przyjechać do nas ze swoim pupilem? Oczywiście, że tak! Wszystkie domowe zwierzaki są mile widziane w Ruchence i jeśli chcecie, by wasze wesele było także przyjazne zwierzętom, możecie to zaproponować swoim gościom!

Zaproszenia ślubne ekologiczne

wesele zero waste

Ale zacznijmy od samego początku. Do wesela w duchu zero waste, trzeba przygotować się na każdym etapie. A pierwszym sygnałem o charakterze przyjęcia, są przecież ślubne zaproszenia. Jak przygotować ekologiczne zaproszenia ślubne? Podpowiadamy!

Oto kilka przykładów na zaproszenia ślubne ekologiczne!

 • Zaproszenia dla gości z naturalnych materiałów – wybierając ślubną papeterię, kierujcie się materiałami. Coraz częściej spotkacie również papeterię z recyklingu! To sprawia, że wasze zaproszenia ślubne są ekologiczne.
 • Elektroniczne zaproszenie ślubne – zaproszenie ślubne ekologiczne. Elektroniczna – mailowa forma zaproszenia ślubnego, zyskuje coraz większą popularność. I nie ma się co dziwić, dla tych, którym bliska jest idea wesela zero waste, będzie to świetny pomysł.
ph. Joanna Jaskólska
ph. Joanna Jaskólska

Osobiste wręczenie zaproszeń ślubnych – może to wydawać się ciekawe, ale również w ten sposób dbacie o środowisko. Jeśli wasze zaproszenia mogą być wręczone osobiście gościom mieszkającym w tym samym mieście, to będzie to zarówno  zgodne z zasadami etykiety, ale i ekologiczne rozwiązanie. Chcecie jeszcze bardziej ograniczyć ślad węglowy wynikający z transportu? Dostarczcie swoje ekologiczne zaproszenia ślubne gościom idąc do nich pieszo lub przemieszczając się rowerem!

Ekologiczne wesele
– wesele zero waste w Polsce

Śluby zero waste

Ekologiczne podejście do organizacji wesela, to jedna z najważniejszych kwestii jeśli planujecie wesele zero waste. Jak my dbamy o planetę? Odpowiedzi na te wszystkie pytania w dalszej części naszego artykułu!

Ekologiczne rozwiązania proponuje przede wszystkim także catering, który rekomendujemy naszym parom. Catering Zielona Kuchnia ogranicza zużycie plastiku (napoje serwowane są w karafkach co także wpływa na estetykę i spójność wizualną na weselnych stołach); jedzenie które pozostaje po weselu w stodole nie marnuje się – oddawane jest lokalnym zwierzętom, a przystawki serwowane są w formie bufetu (co wpływa na ilość jedzenia, które mogłoby się zmarnować). To tylko niektóre sposoby na zachowanie idei zero waste, jakie możecie wykorzystać podczas swoich wesel, a decydując się na usługi Cateringu Zielona Kuchnia, możecie być pewni, że zostaną wdrożone.

Zależy nam na  tym, by starać się wprowadzać ideę zero waste na każdym etapie planowania wesela. Jakie przykładowe pomysły na wesele w stylu zero waste wprowadzamy w życie?

 • Przekazywanie pozostałego jedzenia dla organizacji zajmujących się zbieraniem żywności dla najuboższych lub przekazywanie jedzenia dla zwierząt – pomysł na ślub zero waste;
 • segregacja odpadów – wesele zero waste. Na terenie Ruchenki, doskonale dbacie o to, by wszyscy goście z łatwością odnajdowali pojemniki do właściwej segregacji odpadów;

wykorzystanie naturalnych surowców do dekoracji, eliminacja plastiku i ciętych roślin, podczas wesela w stylu eko. Dzięki obserwacjom natury, możemy mądrze korzystać z jej zasobów na wyciągnięcie reki. A decydując się na kwiaty doniczkowe zamiast kompozycji kwiatów ciętych na stołach, również dbacie o planetę!

ph. Projekt 35
ph. Projekt 35

Jak nie marnować jedzenia na weselu? Wesele zero waste w Folwarku Ruchence

Ślub zero waste

Nie jest tajemnicą, że na każdym przyjęciu weselnym pewna część jedzenia nie zostaje zjedzona i niestety marnuje się. Nie jesteśmy w stanie oszacować jaka ilość będzie odpowiednia na dużą liczbę gości, którą przewidujemy na weselu, więc ta nadwyżka jest swojego rodzaju zabezpieczeniem. Jak jednak wykorzystywać te nadmiarowe porcje i ich nie zmarnować? Na czym polega odzyskiwanie jedzenia? Odpowiadamy szczegółowo!

To co jesteśmy w stanie posegregować, catering Zielona Kuchnia  zabezpiecza na śniadanie bądź poprawiny. Jeśli istnieje ryzyko, że jedzenie nie będzie mogło być wykorzystane następnego dnia i para wyraża na to zgodę – catering Zielona Kuchnia przekazuje jedzenie do jadłodajni, schronisk oraz do pobliskich gospodarstw. Jedzenie, które będzie mogło zostać wykorzystane następnego dnia, zabezpieczają oni od razu po przyjęciu i pozostawiają w lodówkach. Dzięki temu pozostaje np. na śniadanie.

 Segregują także jedzenie ‚tematycznie’ po uroczystej kolacji (np. mięso do mięsa – dla piesków, warzywa do warzyw – dla kurek). I przekazują to wszystko zwierzętom. Wydaje się to być takie proste, a jednak takie działania to nadal rzadkość w branży weselnej. Dlatego wybierając zarówno nasz obiekt na organizację Waszego przyjęcia, jak i decydując się na usługi Cateringu Zielona Kuchnia, możecie być pewni, że dbamy o każdy szczegół, który sprawia, że wesele ma charakter zero waste. Ponadto Każda osoba pracująca w zespole Zielonej Kuchni ma nawyk odpowiedniego segregowania odpadów. Proste? A tak dużo zmienia!

ph. 5881_ Katarzyna Krupa

Jedzenie na weselu zero waste.
Wesele w stylu eko

Śluby zero waste

Jakie jeszcze pomysły wpływają na bardziej świadome podejście do ekologii na weselu? Takim prostym trikiem jest wybór bufetu przekąskowego, zamiast serwowania przekąsek na stołach gości. Dlaczego tak jest? Dzięki tej formie podawania przystawek mniej jedzenia się marnuje, ale również estetyczniej to wygląda. Bufet uzupełniany jest na bieżąco, a przystawki na stołach nie zaburzają estetyki i dekoracje są cały czas wyeksponowane. Spełnia to zatem kilka funkcji – dbacie jako gospodarze o planetę, ale i zwracacie uwagę na estetykę i spójność przyjęcia – wesela zero waste.

Ponadto, zarówno my, jak i Catering Zielona Kuchnia zawsze doradzamy naszym parom młodym, by zaufali nam w kwestii i wyboru naszego pomysłu na harmonogram dań i ich ilości.  To co pozostanie po weselu, zawsze ratujemy (jeśli to możliwe) i po każdym zakończonym przyjęciu i serwujemy, np. na śniadanie i w formie poprawin po weselu zero waste.

Jak jeszcze sprawiamy, że jedzenie po weselu nie marnuje się? Pakujemy po weselu jedzenie „na wynos” dla pary i ich gości! Zawsze czynimy to na prośbę pary. A dzięki świetnie przygotowanemu zapleczu Ruchenki z lodówkami, nie stanowi to żadnego problemu.

A co z plastikiem? Wesele zero waste

Wesele w stylu eko

Wesela, na których wszechobecny jest plastik są przede wszystkim passé i po prostu źle wyglądają! Nie chcemy, byście na swoich weselach mieli plastikowe butelki i inne „jednorazówki”. Catering Zielona Kuchnia nie pobiera również dopłat za szkło, to wszystko jest w ich standardowej ofercie. To samo dotyczy jednorazowych opakowań w bufecie i słomek do drinków – nie zobaczycie ich na weselu w Ruchence, jeśli zdecydujecie się na Catering Zielona Kuchnia. Słomki akceptujemy wraz z cateringiem, tylko w wersji papierowej lub dosłownie słomianej (mamy tu na myśli wykorzystanie słomek powstałych ze słomy, które są na rynku i cieszą się coraz większą popularnością). Słodkości zaś serwowane są w bufecie tylko w szklanych pojemnikach, a sałatki w mini słoiczkach.

ph. Zielona Kuchnia Catering
ph. Zielona Kuchnia Catering

Dekoracje zero waste. Wesele w stylu eko

Od sezonu 2021 mamy dla naszych par w swojej ofercie wypożyczalnię kwiatów doniczkowych i dekoracji. Znajdziecie w niej wszystkie najmodniejsze i najbardziej efektowne gatunki kwiatów doniczkowych i dekoracje, które podążają za najnowszymi trendami w ozdobach weselnych. Ponadto w Ruchence korzystać możecie z dekoracji, które zawsze są w cenie wynajmu naszego obiektu. Nie pobieramy dodatkowych opłat za korzystanie z dekoracji, które znajdziecie na naszym terenie. Dzięki temu, wykorzystywane są one wielokrotnie, ale uwierzcie nam – każdy dekorator ślubny znajduje sposób, by aranżacja dekoracji w Ruchence była jedyna w swoim rodzaju!

Wegańskie wesele, a idea zero waste. 

Dla wielu par młodych decydujących się na wegańskie, czy  wegetariańskie wesele ważna jest również kwestia ekologii i organizacja przyjęcia w duchu zero waste. Jak podchodzimy do tego w Ruchence? 

Coraz więcej Polaków decyduje się na dietę wegańską lub wegetariańską. Na roślinne menu w życiu decydujemy się z naprawdę różnych przyczyn. I każda z nich jest odpowiednia – również jeśli decyzja wynika z chęci postępowania w życiu w bardziej ekologiczny sposób.  Każda dobra restauracja ma w swojej ofercie dania dla wegan i wegetarian, czasem nawet osobną kartę menu.  Co jednak w przypadku organizacji wesela? W Polsce nadal panuje przekonanie, że wesele powinno obfitować w dużą ilość dań mięsnych. I choć pary młode coraz częściej dbają o gości i pytają o diety i alergie spożywcze, by specjalnie dla nich  móc zapewnić odpowiednie potrawy, to wesela w całości wegańskie, a co za tym idzie również wesela w stylu eko, nadal budzą co najmniej zdziwienie. Czy jest czemu się dziwić? I czy mięsożerni goście będą bawić się gorzej na weselu wegańskim? 

Wegańskie wesela towarzyszą nam od samego początku istnienia Ruchenki.  W 2017 roku odbyło się u nas pierwsze takie wesele. I już wtedy wiele nas nauczyło i dodało nam mnóstwo odwagi, by wspierać pary w swoich przekonaniach. Chcemy byście nie robili niczego niezgodnie ze swoim sumieniem. W tym przypadku (jak i w każdym innym w kwestii organizacji wesela) powiedzenie „bo tak wypada” lub „taka jest tradycja” nie powinno mieć miejsca. Zawsze wspieramy pary młode w tym, by u nas czuły się jak u siebie i w zgodzie ze sobą organizowały wesela swoich marzeń. 

Co najciekawsze, w ostatnich latach, w Ruchence odbywa się aż 20% wegańskich przyjęć każdego sezonu. I czujemy, że par, decydujących się na taki krok, będzie coraz więcej.

Danie wegetariańskie na weselu podczas głównej kolacji to najczęściej wybrana ryba z warzywami. Catering Zielona Kuchnia dba o estetykę dań i niezależnie od tego, czy dania są mięsne, wegetariańskie czy wegańskie – wyglądają i podane są w eleganckiej formie, która zachwyca nasze pary młode i ich gości.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przekąsek. Czasem sami nie możemy wyjść z podziwu, jak efektownie wyglądają bufety z sałatkami i przekąskami typu finger food. Również te w pełni wegańskie. A jak już wiecie, przekąskowy bufet to świetny sposób na to, by jedzenie się nie marnowało!

Z naszego doświadczenia wynika, że jeżeli idziecie za głosem serca, to będziecie wspominać swoje wesele jako najpiękniejszy dzień w życiu. W gruncie rzeczy, organizacja wegańskiego czy wegetariańskiego wesela, a co za tym idzie zgodna z ideą zero waste, nie jest niczym skomplikowanym tak jak nasza idea slow wedding. Szczególnie jeżeli zdecydujecie się powierzyć tę kwestię tak wykwalifikowanym profesjonalistom jak rekomendowanym przez nas specjalistom z Cateringu Zielonej Kuchni. Wówczas będziecie pewni, że wasze wesele w stylu eko, będzie w najlepszych i najbardziej doświadczonych rękach. To jesteśmy wam w stanie w pełni zagwarantować.

ph. Marta Kowalska
ph. Joanna Jaskólska
ph. Joanna Jaskólska

O czym należy pamiętać planując wesele zero waste? Wesele w stylu eko w Folwarku Ruchence

Wesela zero waste, stały się już naszą „codziennością” w Ruchence. I cieszymy się, że świadomość ekologiczna polskich par młodych jest coraz powszechniejsza. Wesela w stylu eko organizujemy od samego początku naszej działalności, a z każdym kolejnym sezonem ślubnym wprowadzamy nowe pomysły, by jeszcze lepiej chronić naszą planetę.

Nasze działania w każdym sezonie ślubnym, podpowiadają nam jakie tematy powinniśmy poruszać na naszym blogu, a tu chcemy inspirować was do odważnych kroków podczas organizacji waszych wesel. Podsumowujemy zatem to wszystko o czym należy pamiętać planując wesele zero waste!

 1. Zadbaj o zaproszenia ślubne ekologiczne – możecie wykorzystać papier z recyklingu lub zdecydować się na elektroniczną formę zaproszenia;
 2. Zadbaj o odpowiednią segregację odpadów podczas wesela i pobytu gości w obiekcie, w którym jest organizowane – u nas nie musisz się o to martwić, omówiliśmy wszystkie kwestie związane z pobytem gości w Folwarku Ruchence;
 3. Zredukuj zużycie plastiku podczas wesela – plastik nie tylko szkodzi planecie, ale i nie wygląda efektownie na pięknie udekorowanych stołach weselnych;
 4. Staraj się ograniczyć marnowanie jedzenia po przyjęciu – wybierz bufet przekąskowy, zamiast przekąsek na stołach gości, a to co pozostanie niech zostanie zabezpieczone na śniadanie lub poprawiny. Pozostałe produkty przekaż organizacjom zajmujących się zbieraniem żywności dla najuboższych lub przekazywaniem jedzenia dla zwierząt – Catering Zielona Kuchnia, który z nami współpracuje zajmuje się takimi sprawami od A do Z;
 5. Zdecyduj się na doniczkowe kwiaty, zamiast kompozycji z ciętych kwiatów i wykorzystuj dekoracje dostępne na sali weselnej – w naszej stodole znajdziecie wiele skarbów ☺ ;
 6. Zaproponuj wegańskie lub wegetariańskie menu swoim gościom – z pewnością zapamiętają wasze przyjęcie, jako jedno z najciekawszych weselnych doświadczeń!
ph. Marta Kowalska
ph. Marta Kowalska

To tylko niektóre z najważniejszych zasad, jakimi powinna kierować się para, która planuje wesele zero waste. Jeśli chcecie, by wasze przyjęcie w Ruchence było weselem w stylu eko z prawdziwego zdarzenia, poinformujcie nas o tym! Razem dołożymy wszelkich starań, by przebieg i wszystkie elementy waszego przyjęcia, miały charakter ekologiczny i razem będziemy dbać o środowisko. Nas cieszy, że coraz więcej par kwestie ekologii uważa za tak ważne podczas przebiegu najważniejszego dnia w życiu. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wasze wątpliwości odnośnie organizacji wesela w stylu eko – wesele zero waste, wcale nie jest trudne w organizacji, jeśli współpracujecie z odpowiednimi ludźmi. A my zapewniamy, że zarówno załoga Ruchenki, jak i cały zespół Cateringu Zielona Kuchnia, z którym mamy przyjemność od kilku sezonów współpracować, kwestie ekologii traktują poważnie i starają się wprowadzać na wielu płaszczyznach. 

Będziemy przeszczęśliwi, jeśli udało nam się przekonać was, że ślub zero waste i wesele zero waste to dobry pomysł. W Ruchence wesele zero waste, to już niemalże reguła, a mamy nadzieję , że będziemy organizować takie przyjęcia coraz częściej w kolejnych sezonach ślubnych. Nie pozostaje nam nic innego, niż napisać: do zobaczenia na weselu zero waste w Ruchence!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 / Folwark Ruchenka- All rights reserved. Projekt i wykonanie: whitesite.pl Ruchenka to nietypowe miejsce na wesele niedaleko Warszawy. Drewniana stodoła na alternatywne wesele w stylu slow mazowieckie. Copyright © 2024 / Folwark Ruchenka- All rights reserved. Projekt i wykonanie: whitesite.pl Ruchenka to nietypowe miejsce na wesele niedaleko Warszawy. Drewniana stodoła na alternatywne wesele w stylu slow mazowieckie. Copyright © 2024 / Folwark Ruchenka- All rights reserved. Projekt i wykonanie: whitesite.pl Ruchenka to nietypowe miejsce na wesele niedaleko Warszawy. Drewniana stodoła na alternatywne wesele w stylu slow mazowieckie. Copyright © 2024 / Folwark Ruchenka- All rights reserved. Projekt i wykonanie: whitesite.pl Ruchenka to nietypowe miejsce na wesele niedaleko Warszawy. Drewniana stodoła na alternatywne wesele w stylu slow mazowieckie.