Ślub humanistyczny

Śluby humanistyczne, śluby symboliczne. Z aktorem lub profesjonalnym mistrzem ceremonii. Czy ślub może poprowadzić także znajomy?

Oto kolejny artykuł, w którym omawiamy trendy i tendencje jakie obserwujemy podczas waszych ślubów i wesel. I choć śluby humanistyczne towarzyszą nam w Folwarku Ruchenka od lat, jest to zdecydowanie trend, który zyskuje coraz większą popularność. Dlatego też postanowiliśmy poświęcić mu osobny artykuł na naszym blogu z inspiracjami. Czym jest ślub humanistyczny? Kto może przeprowadzić taką ceremonię zaślubin? Na jakie szczegóły zwracać uwagę podczas organizacji  w Folwarku Ruchenka waszego ślubu humanistycznego? Na te i inne pytania odpowiadamy szczegółowo! Zaczynamy!

1. Ślub humanistyczny – co należy wiedzieć o tej ceremonii zaślubin?

ph. 5881_ Katarzyna Krupa

Coraz częściej pary młode w Polsce decydują się na ślub humanistyczny. Czym charakteryzuje się ten rodzaj ceremonii ślubnej? Z jednej strony ślub humanistyczny jest wyjątkową uroczystością, która stanowi alternatywę dla ślubu kościelnego, czy cywilnego, a z drugiej strony zaś, zdarza się, że pary młode decydują się  na ślub humanistyczny w formie indywidualnego dopełnienia swojej przysięgi już zawartej w urzędzie czy w kościele. Ślub humanistyczny zawierany jest przed mistrzem ceremonii, którym może być zatrudniony do tego profesjonalista lub  po prostu bliska osoba, o konferansjerskich umiejętnościach. O tym kto może zostać celebrantem podczas ślubu humanistycznego, szczegółowo będziemy pisać dla was  kolejnych akapitach. 

Podczas tego jedynego w swoim rodzaju ślubu symbolicznego, to przyszli małżonkowie sami przygotowują i wygłaszają swoje przysięgi oddania i miłości w małżeństwie. Śluby humanistyczne to zazwyczaj około połowy wszystkich plenerowych zaślubin na terenie naszego obiektu. Jesteśmy zatem przygotowani na organizację waszych ślubów humanistycznych i czujemy, że te proporcje nadal będą zwiększać się na korzyść takiego rodzaju ceremonii. Ale czy istnieje doskonalsze miejsce na tego typu uroczystości niż ogród, czy inna pełna zieleni przestrzeń? Jeśli zdecydujecie się na zawarcie małżeństwa w Folwarku Ruchence, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami organizacji ślubu humanistycznego.

Kim jest mistrz ceremonii na ślubie humanistycznym?

Czy ślub humanistyczny może poprowadzić znajomy?

A zatem kim jest ów tajemniczy mistrz ceremonii podczas ślubu humanistycznego? Jest to nikt inny, jak osoba, która potrafi przemawiać i z elegancją, ale i często z humorem poprowadzić tak podniosłą ceremonię zaślubin, jak ślub humanistyczny. Kto zatem może poprowadzić ślub humanistyczny i zostać mistrzem ceremonii? Opcji jest co najmniej kilka.

ph. 5881_ Katarzyna Krupa

Kto może zostać mistrzem ceremonii na ślubie humanistycznym?

Mistrz ceremonii na ślubie humanistycznym, czyli inaczej celebrant, to osoba, która przeprowadzi całą uroczystość. To ktoś, kto potrafi przemówić do pary młodej oraz gości i dopasować charakter swojego przemówienia do klimatu całego przyjęcia. Bardzo często mistrzowie ceremonii, dodają do własnych przemów kilka słów lub anegdot na temat pary młodej i ich wspólnej drogi. Kto zatem może zostać mistrzem ceremonii jeśli zdecydujecie się zawrzeć ślub humanistyczny?

  1. Profesjonalny mistrz ceremonii – razem z wzrostem popularności tego typu ceremonii zaślubin, w branży ślubnej pojawiło się wielu profesjonalnych mistrzów ceremonii, których możecie zatrudnić do pełnienia tej roli.
  2. DJ lub konferansjer – osoby, które będą zajmować się prowadzeniem waszego wesela od strony muzycznej i konferansjerskiej, mają doświadczenie w przemawianiu do dużej ilości gości. Zdarza się, że chętnie zgadzają się również na przeprowadzenie takich ceremonii, jakimi są śluby humanistyczne.
  3. Aktor – aktorzy to również grupa zawodowa, która pracuje głosem i wizerunkiem oraz nie mają problemu z przemawianiem do zgromadzonych licznie gości. Zaproszenie do poprowadzenia waszego ślubu znanego i popularnego aktora, może być skomplikowane (ale nie niemożliwe). Inaczej może wyglądać ta kwestia, jeśli pomyślicie o aktorze lub aktorce teatralnej, którzy choćby dopiero rozpoczynają swoją karierę aktorską. 
  4. Dziennikarz/ prezenter telewizyjny lub radiowy – podobnie, jak w przypadku aktorów, są to osoby, które na co dzień nie tremują się przed przemowami do ludzi, mają też doskonałe dykcje i często bardzo charakterystyczne tembry głosu. Poszukajcie takich osób w waszych ulubionych lokalnych rozgłośniach radiowych lub stacjach telewizyjnych.
slub plenerowy folwark ruchenka slub humanistyczny
ph. Joanna Jaskólska

Czy ślub humanistyczny może poprowadzić znajomy?

To pytanie często pojawia się, kiedy zaczynacie organizować taki rodzaj ceremonii zaślubin. A odpowiedź jest jedna – oczywiście, że tak! Najlepiej, jeśli poszukacie wśród swoich bliskich osoby, która wręcz uwielbia przemawiać do ludzi i nie będzie stanowiło to dla tej osoby dodatkowego stresu. Jeśli waszym mistrzem ceremonii zostanie wasz przyjaciel lub osoba z waszej rodziny, możecie być pewni, że taka ceremonia zyska jeszcze większy charakter sentymentalny i z pewnością zostanie wspaniale odebrana, przez resztę gości. Dodatkowo, możecie być pewni, że osoba spośród waszych bliskich, której powierzycie tak podniosłą rolę, stanie na wysokości zadania i przygotuje naprawdę emocjonujące przemówienie, pełne anegdot dotyczących waszego związku. Z reguły właśnie z takimi przemowami spotykamy się, jeśli para młoda zechce poprosić o bycie mistrzem ceremonii, kogoś z rodziny lub znajomych. Taki ślub humanistyczny jest wręcz niezapomniany!

slub plenerowy slub humanistyczny
ph. Paulina Popielarska

Własne przysięgi podczas ślubu humanistycznego

To co wyróżnia ślub humanistyczny od ślubu kościelnego, czy też ślubu cywilnego, to indywidualne przysięgi przyszłych małżonków. Warto poświęcić więcej czasu,  by przygotować takie przemówienie, bo uwierzcie lub nie, ale słyszeliśmy już takie przysięgi, które wyciskały łzy z oczu nawet nam! To bardzo wzruszający moment dla pary młodej, ale i dla wszystkich zgromadzonych.

przysięgi humanistyczne
ph. Joanna Jaskólska

Alternatywne pomysły na urozmaicenie ślubu humanistycznego

Ślub humanistyczny pozwala też parze młodej na wprowadzenie różnych alternatywnych pomysłów do przebiegu ceremonii. Jakie pomysły sprawdzają się najczęściej podczas ślubów humanistycznych?

  1. sypanie kwiatów – coraz częściej spotykamy się z takim zwyczajem. O sypanie kwiatów przed ceremonią zaślubin, możecie poprosić zarówno dzieci zaproszone na wasze wesele, jak również np. druhny.
  2. piękna oprawa muzyczna – o oprawie muzycznej ceremonii zaślubin można pisać wiele. Kilka pomysłów już podpowiadaliśmy wam w naszych innych artykułach na naszym blogu. Jeśli chcecie dowiedzieć się zatem jakie są nasze propozycje dla oprawy muzycznej ślubu humanistycznego, zajrzyjcie do wpisu „Folwark Ruchenka – idealne miejsce na ślub w plenerze w Mazowieckim”. Link do tego artykułu pozostawiamy wam tutaj: https://folwarkruchenka.pl/slub-w-plenerze/
  3. dodatkowe elementy ceremonii – możecie też wprowadzić do harmonogramu przebiegu ceremonii zaślubin dość nietypowe elementy, jak choćby tzw. „ceremonię piasku”, czyli ceremonię, podczas której wsypywany jest piasek do eleganckiego naczynia przez oboje małżonków, co ma symbolizować łączenie ich doświadczeń i temperamentów, by od momentu zawarcia małżeństwa stanowili  już jedność w małżeństwie. Ta symboliczna ceremonia praktykowana jest np. na Hawajach, ale i w Europie zaczyna mieć swoich zwolenników. To oczywiście tylko jeden z licznych przykładów na to, w jaki sposób urozmaicić możecie swoją uroczystość ślubu humanistycznego.
ph. Paulina Popielarska

Ślub humanistyczny w plenerze – na co zwrócić uwagę przy organizacji ślubu humanistycznego w plenerze?

Na jakie dekoracje zdecydować się przy organizacji plenerowego ślubu humanistycznego? W tym przypadku ogranicza was tylko wasza wyobraźnia. Dekoratorzy i pracownie florystyczne, z każdym sezonem zaskakują nas pomysłowością w aranżacji plenerowych przestrzeni Ruchenki. Kiedy rozmawiacie ze swoimi dekoratorami lub sami chcecie zająć się upiększeniem swojego plenerowego ślubu humanistycznego, musicie jednak pamiętać o kilku najważniejszych elementach:

  1. Dekoracja miejsca dla pary młodej, miejsca w którym zawrzecie związek małżeński – najważniejsze miejsce podczas plenerowego ślubu humanistycznego. Jest centralnym punktem całej uroczystości na świeżym powietrzu i wymaga też wyjątkowej aranżacji. Dekoracje w postaci ukwieconych ścianek, pojawiają się często na zewnętrznych ścianach naszej stodoły lub na jej drzwiach. 
  2. Dekoracja miejsc dla gości – zgodnie z filozofią Ruchenki, to wy decydujecie jak ma wyglądać wasz ślub humanistyczny w plenerze, a my staramy się realizować wasze życzenia. Goście mogą zatem zasiąść przy udekorowanych krzesłach, ale i równie dobrze zająć miejsca siedzące na kolorowych dywanach, czy pufach. Ważne by całość plenerowej przestrzeni współgrała z charakterem całego przyjęcia. A miejsca dla gości zdają się wiele sugerować.
  3. Dekoracja drogi do miejsca zaślubin – w Ruchence każda panna młoda, decydująca się wraz z wybrankiem serca na humanistyczny ślub plenerowy, ma kilka możliwości zaplanowania scenariusza, dla swojego najbardziej wzruszającego spaceru w życiu. W naszej pełnej zieleni przestrzeni do własnego ślubu, panna młoda może pójść nawet… boso po trawie! Jeżeli jednak chcecie udekorować trasę prowadzącą do miejsca zaślubin, to pomyślcie o pasujących do naszej klimatycznej stodoły dywanach lub usypaniu ścieżki kwiatami!
slub plenerowy humanistyczny
ph. Marta Kowalska

Ślub humanistyczny – czy warto zdecydować się na takie przyjęcie w przestrzeni Folwarku Ruchenka?

Mamy nadzieję, że tym artykułem rozwialiśmy wasze wszelkie wątpliwości. Ślub humanistyczny, a zwłaszcza ten plenerowy w Ruchence, niesie za sobą szereg niezapomnianych chwil i emocji. Niezależnie też od tego czy mistrzem ceremonii na waszym ślubie będzie profesjonalista specjalizujący się w humanistycznych ślubach, czy wasz DJ, aktor, czy też wasz przyjaciel, to będzie z pewnością niezapomniany moment waszego życia. Jeśli jednak jakaś kwestia pozostaje dla was niejasna – z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania jakie do nas skierujecie. Pomagamy w organizacji waszych ślubów i wesel od A do Z i jeśli tylko coś nadal stanowi dla was zagadkę, nie wahajcie się zadawać nam pytań zarówno telefonicznie, jak i podczas naszych spotkań. Jeśli jesteście parą, która szuka terminów na swój wymarzony ślub i wesele w kolejnych sezonach – śmiało napiszcie do nas, a my postaramy się odpowiedzieć na wasze wszystkie pytania! Zarówno te dotyczące ślubów humanistycznych, jak i wszystkie inne, które przychodzą wam do głowy. Z nami przekonacie się, że organizacja ślubu i wesela, może być wspaniałą przygodą!

ph. 5881_ Katarzyna Krupa
slub plenerowy slub humanistyczny
ph. Paulina Popielarska
slub plenerowy slub humanistyczny
ph. Antoni Fotograf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 / Folwark Ruchenka- All rights reserved. Projekt i wykonanie: whitesite.pl Ruchenka to nietypowe miejsce na wesele niedaleko Warszawy. Drewniana stodoła na alternatywne wesele w stylu slow mazowieckie. Copyright © 2024 / Folwark Ruchenka- All rights reserved. Projekt i wykonanie: whitesite.pl Ruchenka to nietypowe miejsce na wesele niedaleko Warszawy. Drewniana stodoła na alternatywne wesele w stylu slow mazowieckie. Copyright © 2024 / Folwark Ruchenka- All rights reserved. Projekt i wykonanie: whitesite.pl Ruchenka to nietypowe miejsce na wesele niedaleko Warszawy. Drewniana stodoła na alternatywne wesele w stylu slow mazowieckie. Copyright © 2024 / Folwark Ruchenka- All rights reserved. Projekt i wykonanie: whitesite.pl Ruchenka to nietypowe miejsce na wesele niedaleko Warszawy. Drewniana stodoła na alternatywne wesele w stylu slow mazowieckie.