Folwark Ruchenka /stodoła/

Jak powstała Ruchenka?

Folwark powstał właściwie dość przypadkowo, ponieważ zaczęliśmy drobny lifting naszej rodzinnej stodoły w celu zorganizowania w niej wyłącznie własnego wesela. Usunęliśmy z niej niepotrzebne rzeczy, wylaliśmy nową podłogę… i zaczęło się 🙂 Tak sobie dzisiaj myślimy, że nie było jednoznacznego momentu, że powiedzieliśmy sobie „tak, robimy to”, tylko te prace zaczęły następować po sobie jakoś tak naturalnie, a my nie przyjmowaliśmy do siebie żadnych obaw ze strony rodziny i znajomych. Przeciwnie – im więcej nas „studzili” tym bardziej chcieliśmy iść dalej. Dzisiaj wiemy, że to ta dziecięca wiara w marzenia zaprowadziła nas do tego miejsca w którym teraz się znajdujemy.

# Wszystko rozpoczęło się w stodole...

Zrobiło się tak pięknie, że…

..szybko zabraliśmy się za przygotowanie ogrodu do odwiedzin wielu gości:

Renowacji i remontów przybywało z każdym dniem.. głowa zaczęła pękać od nowych pomysłów:

# Budujemy najbardziej odjechaną Banię

Życie na ciągłej budowie otwiera wyobraźnię i zwalnia hamulce. Czujesz, że nic Cię nie ogranicza – bo przecież otaczają Cię wspaniali ludzie, wielcy fachowcy 🙂

Duża balia wodna podwieszana nad ogniskiem grzana ogniem

Fantazja zaczęła nas ponosić, bo budowa naszej Bani okazała się fascynującym doświadczeniem.

Pole biwakowe, powstało na drugie nasze wesele, Ani i Henryka

…to było istne szaleństwo.

Szybko przekonaliśmy się, że czas na kolejny eksperyment. Polne domki!

Dziękujemy, że dobrnęłaś/eś tak daleko !! Łoł Szacunek i ukłon wielki 🙂

Na koniec musisz dowiedzieć się skąd tak naprawdę wywodzi się Folwark Ruchenka.

Historia prawdziwa

Folwark Ruchenka to rodzinna posiadłość. Stodoła, jak i całe zabudowania zostały wzniesione przez naszych pradziadków, Henrykę i Wacława Solków w latach 30-tych ubiegłego wieku. 

Jest to oryginalna nazwa folwarku, który przed wojną funkcjonował w tej okolicy, a którego ślady odnaleźliśmy na zachowanych rodzinnych mapach. Czas II wojny światowej nie oszczędził tego regionu, wojska niemieckie doszczętnie zniszczyły folwark, a w domu pradziadków przez cały okres zaboru funkcjonował posterunek niemieckiego wojska. Dlatego podczas gruntownych remontów odnaleźliśmy tajne skrytki, przedmioty oraz kule, które pozostawili oprawcy, a które dziś udostępniamy jako ciekawostki do oglądania. 

Teren otaczający gospodarstwo to ziemia o najwyższej pierwszej klasie, dlatego po dziś na każdym niezagospodarowanym skrawku ziemi znajdziemy uprawy rolnicze. Dzięki temu na posiadłości przechowujemy wiele maszyn i narzędzi po pradziadkach. Wszystkie zgromadzone rzeczy pochodzą wyłącznie z rodzinnych pamiątek i były autentycznie wykorzystywane przez ówczesnych gospodarzy.

 

 

To już naprawdę wszystko co chcemy, abyś wiedział o tym magicznym miejscu. 

 

Dzięki za uwagę 🙂


Stodoła Warszawa
Stodoła mazowieckie